Pozycjonowanie – podstawy

Pozycjonowanie to działania mające na celu podniesienie pozycji w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych, nazywane w skrócie SEO – Search Engine Optimization. Są to działania promujące serwis.

Można je podzielić na 2 grupy:

 • odpowiednia optymalizacja witryny pozycjonowanej
 • działania poza stroną (np. linkowanie – pozyskiwanie linków do naszej witryny)

Największy nacisk zazwyczaj kładzie się na stronę główną, aczkolwiek wszystkie podstrony powinny być odpowiednio zoptymalizowane.

Do najważniejszych czynników optymalizacji należy:
Unikalny tytuł wszystkich podstron w serwisie, zawierający słowa kluczowe. Tytuł wyświetla się w wynikach wyszukiwania, frazy wpisane w wyszukiwarce, a występujące w tytule będą pogrubione. Powinien mieć do ~70znaków. Tytuł należy umieścić w znacznikach

<title>domena.com - tytuł</title>

Następnym bardzo ważnym czynnikiem jest tag meta description. Jest on wyświetlany bezpośrednio pod tytułem w wynikach wyszukiwania. Powinien mieć długość do ~170znaków. W tym znaczniku mamy możliwość opisania w kilku zdaniach naszego serwisu – strony głównej, lub podstron. Warto w tym znaczniku umieścić frazy, na które chcielibyśmy się znaleźć wysoko w wynikach wyszukiwania. Gdybyśmy nie podali tego znacznika, to robot sam znajdzie treści na tej stronie, aczkolwiek mogą być nieprawidłowe, np. tekst ze stopki, menu.

<meta name="description" content="Opis">

Znaczniki title i description powinny być unikalne dla każdej podstrony w naszym serwisie. Dlaczego? Po to aby wyszukiwarki wiedziały co znajduje się na danej podstronie, bo gdyby wszystkie podstrony miały takie same tagi to skąd wiadomo który jest właściwy.

Trzecim, mniej istotnym obecnie dla wyszukiwarek znacznikiem, który należy umieścić w nagłówku strony jest tag zawierający słowa kluczowe. Nie odgrywa on takiego znaczenia jak poprzednie 2, ale warto go dodać.

<meta name="keywords" content="słowa, kluczowe, po, przecinku">

Bardzo ważnym elementem jest występowanie w treści linku (Anchor text) słów kluczowych, a także dodanie tytułów do linków:

<a href="" title="tytuł">Anchor text</a>

Należy używać nagłówków i w nich także umieszczać frazy, na które chcielibyśmy się wysoko pojawiać w wynikach. mowa tu o wszystkich nagłówkach. Największą wartość mają te umieszczone w h1

<h1>Nagłówek</h1>

mniejszą w h2 i pozostałych.

Co jeśli mamy obrazek? Po pierwsze zawsze zalecam stosowanie tekstowych linków, a obrazkowych tylko tam gdzie to jest niezbędne, gdyż robot wyszukiwarki nie wie co pisze na obrazku. Jeśli już musimy stosować obrazki to dodajmy alternatywny tekst wyświetlany w przypadku niemożności znalezienia pliku i ułatwiający robotom rozpoznanie co kryje się pod linkiem.

<img src="" alt="tekst alternatywny" />

Poza tym najważniejszy dla wyszukiwarek jest TEKST. Najlepiej aby było go dużo, zwłaszcza unikalnego! Tekst powinien być bogaty w słowa kluczowe, ale ważne by nie powtarzały się z byt często. Zamiast je powtarzać bez sensu umieśćmy je w nagłówkach h1,h2,h3.. lub strong. Tekst powinien wyglądać naturalnie, a nie jak zbiór słów kluczowych przygotowanych dla robota wyszukiwarki.
W tekście możemy umieścić linki łącząc powyższe metody:

<h2><a href="" title="tytuł">Anchor text</a></h2>

Jeśli komuś przyszłoby do głowy aby ukryć tekst, tak aby był widoczny tylko dla robotów (np. w kolorze tła) to od razu powiem, że algorytmy wyszukiwarek są inteligentne i roboty wykrywają takie czynności i mogą nam przynieść odwrotny skutek, np. filtr- obniżenie lub wykluczenie z wyników wyszukiwania.

Ważnym czynnikiem jest także mapa strony. Mapa strony to plik xml zawierający wszystkie, albo najważniejsze linki występujące w serwisie. Ułatwia on robotowi przeszukiwanie strony i przyśpiesza indeksację podstron w wyszukiwarce. Są gotowe narzędzia do tworzenia takich plików, wystarczy w wyszukiwarce wpisać xml sitemap generator. Jeśli wiemy jak powinien wyglądać taki plik możemy sami go stworzyć, bądź w php tworzyć automatycznie taki plik.

Czynnikiem przyśpieszającym indeksowanie nowych stron w wyszukiwarkach jest także kanał RSS. Jest to podobny plik do sitemap.xml ale o troszkę innej strukturze. W kanale powinny znajdować się najnowsze wpisy, newsy, ogłoszenia komunikaty z linkami do podstron serwisu i krótkim opisem.

Optymalizację witryny mamy omówioną. Czas przejść do czynników zewnętrznych wpływających na pozycję.

Najważniejszym czynnikiem zewnętrznym jest jakość i ilość linków prowadzących do naszej witryny. Najlepiej z odpowiednim Anchor text w linku. Mówiąc jakość mam na myśli to czy witryna z której prowadzi link, to wartościowa strona z dużą ilością tematycznie powiązanego z naszą witryną tekstu i małą ilością linków wychodzących, czy jest to jej przeciwieństwo: strona z małą ilością tekstu niezwiązanego zupełnie z naszą treścią na stronie, za to z dużą ilością linków wychodzących.

Należy zadbać więc o to aby inne strony chętnie do nas linkowały. Jeśli mamy wartościową stronę, to jest to naturalna kolej rzeczy i takie linki będą się pojawiać naturalnie. Jednakże aby inni dowiedzieli się o naszej stronie, możemy wspomóc pojawianie się takich linków dodając naszą stronę do katalogów (dodać wpis z opisem i linkiem do naszej strony). Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością linków dla nowych domen i rozłożyć to systematycznie w czasie, np. dodając 2 wpisy na dzień i zwiększając co tydzień ilość wpisów z naszą stroną. Tak aby wyszukiwarki uznały to za naturalny proces.

Inne rzeczy brane pod uwagę to:

 • wejścia z różnych ip
 • linki znajdujące się na różnych serwerach (różne ip)
 • czas spędzony na stronie, po wyszukaniu w wyszukiwarce słów kluczowych i przejściu do strony
 • wiek naszej strony i stron linkujących
 • stopniowe pojawianie się linków – na początku jest niewskazane dodawanie dużej ilości linków
 • i inne mniejsze czynniki

Kilka słów na temat PageRank
Page Rank firmy Google to ocena wartości strony oparta na liczbie i jakości odnośników wejściowych oraz wyjściowych. Można powiedzieć, że każdy odsyłacz do witryny to głos, a Google używa zaawansowanego i zautomatyzowanego sposobu na ich liczenie. Ranking ten mieści się w skali od 0 do 10.

Wartość 10 jest najbardziej pożądana i niezwykle rzadka, natomiast 0 to wyjściowa wartość, którą otrzymują wszystkie nowe witryny. Skala tego rankingu jest nieliniowa. Oznacza to, że różnica między ocenami 4 i 5 jest dużo większa niż między 3 i 4, co powoduje, że wyższe wartości jest coraz to trudniej osiągać. Zazwyczaj wysoki Page Rank przekłada się na dobrą pozycję w wyszukiwarce Google. Obecnie Google wyświetla zaktualizowane rankingi Page Rank z dużym opóźnieniem, aby zniechęcić webmasterów do ich ciągłego śledzenia. Warto pozyskiwać odsyłacze do witryn, jednak obsesyjne budowanie bazy odnośników w stopniu który prowadzi do zaniedbywania innych obszarów SEO, to strata czasu. Należy stosować podejście całościowe i pamiętać o następujących kwestiach:

 • algorytm określania aktualnej pozycji w wyszukiwarce Google nie jest oparty wyłącznie na odnośnikach
 • wysoka wartość Page Rank nie gwarantuje dobrego miejsca w wyszukiwarce Google
 • widoczna obecnie wartość PR strony może przedstawiać stan sprzed kilku miesięcy

Ranking Page Rank to nadal dość dobry wskaźnik oceny stron witryny przez Google. Nie należy przywiązywać większej wagi do niego, jednakże należy sprawdzać go co jakiś czas, w celu skontrolowania jego wartości. Zbyt niski powinien skłonić do intensywniejszych działań SEO, a wysoka wartość wcale nie musi oznaczać wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Dlatego cały czas należy wykonywać zadania SEO, bez względu na jego wartość.

Polecam także pdf w języku angielskim: SEO wg Google (519)

Dodaj komentarz

Dodając kod PHP używaj tagów: [php][/php]

*