Ice framework

Ice – prosty i szybki framework PHP dostarczany jako rozszerzenie C. Zainspirowany przez Phalcon 2.0 i tak samo napisany przy użyciu Zephir’a (języku wysokiego poziomu, służącego do tworzenia rozszerzeń PHP). Zapewnia wysoką wydajność i mniejsze zużycie zasobów niż tradycyjne frameworki PHP, gdyż nie jest jak PHP interpretowane przez serwer lecz skompilowane do kodu binarnego.

Z racji, że dostarczany jako rozszerzenie, jest równie szybki jak Phalcon, jest trochę mniejszy, dodatkowo np. FastRoute, własny system szablonów Sleet i różne inne fajne rzeczy.

Projekt znajduje się na GitHub’ie: ice/framework. Jeśli jest ktoś zainteresowany, to więcej info na phalcon.pl, Uchylmy rąbka tajemnicy.

Phalcon to bardzo wydajny, stabilny framework o bogatych funkcjach. Jednakże kilka rzeczy w postępowaniu developerów mnie irytuje, np. ilość wiszących pull requestów, niezamkniętych issues, proces wydawania wersji, upieranie się na siłę przy kompatybilności wstecznej, itp. Stąd od jakiegoś czasu pracuję nad własnym, malutkim, open source’owym rozszerzeniem – frameworkiem, które to będzie na pewno mniej funkcjonalne, ale tak jak Phalcon szybkie i napisane w C. Większą wagę przywiążę nie do rozwoju coraz to nowych funkcjonalności, ale do stabilizowania obecnych funkcjonalności.

Wersja 1.0.0-beta2 jest już dostępna. Postaram się dodać wkrótce plik CHANGELOG. Jest też Ide do podpowiadania. Wkrótce dodam też API w html.

Przeanalizowanie przykładowych aplikacji w tej kolejności: hello, website, base może trochę pomóc:

  • hello to aplikacja jednomodułowa z widokami phtml,
  • website to dwumodułowa, frontend (widoki sleet) i „dokumnetacja” (markdown),
  • base to multimodułowa front, backend i shell, w której jest dostęp do bazy i zaimplementowane logowanie.

Dodaj komentarz

Dodając kod PHP używaj tagów: [php][/php]

*