Kohana 3.3 wydana!

Chciałbym oznajmić, iż dzisiaj została wydana nowa wersja frameworka: Kohana 3.3. Jest to główna wersja, co wiąże się z koniecznością dostosowania aplikacji do wprowadzonych zmian. Dla nowych projektów jak zawsze zalecam korzystanie z najnowszej wersję frameworka. Dlaczego? Ponieważ nowe wersje poprawiają zgłoszone błędy, dodają jakieś nowe funkcje, a starsze po prostu po jakimś czasie przestają być rozwijane. Jeśli ktoś dalej nie jest pewien czy używać najnowszej wersji, to powinien zobaczyć listę Kohana issues.

Przypomnijmy, co oznaczają poszczególne liczby w wydaniach:

Kohana A.B.C

Kolejne wersje frameworka oznaczają:
A – linię, bez przepisania (całości) aplikacji się nie obejdzie
B – główną wersję, występują zmiany w API, wymaga to dostosowania aplikacji do wprowadzonych zmian we frameworku
C – poprawki, nie są wymagane zmiany w aplikacji, w celu uaktualnienia frameworka

* Czasami może wystąpić D (jak w przypadku 3.1.3.1) są to poprawki poprawek i również nie wymagają wprowadzania zmian w aplikacji.

Z wersją główną – Kohana 3.3 (równoznaczne z 3.3.0) wiąże się więc konieczność wprowadzenia zmian w aplikacji napisanych w 3.2.X. Gdy ktoś jednak rozpocznie nowy projekt z tą wersją, nie musi wprowadzać zmian, aby zaktualizować np. do 3.3.1. Dostępnych jest niestety mniej materiałów (z wiadomych względów), a przykłady z wcześniejszych wersji mogą nie działać!

Szczegóły migracji z 3.2 można znaleźć na Migrating from 3.2.x

11 Odpowiedzi :“Kohana 3.3 wydana!”

 1. Sławek napisał:

  Świetna wiadomość! Teraz tylko czekać na pierwsze poradniki wykorzystujące nowinki wersji 3.3 :-)

  • Mariusz napisał:

   Ostatnimi czasy znowu dopada mnie brak czasu.. ale na pewno coś się pojawi! Będę chciał przedstawić jeszcze raz od początku jak mniej więcej powinno się optymalnie używać fw.

   Pierwsze wpisy są już trochę nieaktualne, a wiedza na temat Kohana framework i programowania trochę się poszerzyła ;)

   • Adik napisał:

    W takim razie życzymy powrotu motywacji do stworzenia takich artykułów i dziękujemy za dotychczasową wiedzę, która wielu z nam się przydała :)

 2. Kuba napisał:

  Witam,
  chciałem podziękować za ogromny wkład energii jaki został poświęcony na napisanie tylu użytecznych tutoriali. Swoją przygodę z Kohana zacząłem właśnie od tego bloga.

  Wiem, że już był artykuł na temat wielu wersji językowych, ale nie było materiału jak rozwiązać problem kilku wersji językowych dotyczących treści wprowadzanych np w panelu administratora przez moderatora. Czy w przyszłości taki tutorial się pojawi?

  • Mariusz napisał:

   Niewykluczone :) chociaż ostatnio po ilości wpisów widać, że trochę brak mi czasu.

   Co do tych treści to trzeba by się zastanowić co konkretnie byłoby do tłumaczenia, np. jeśli tylko tytuł i opis jakichś produktów to wystarczyłoby przenieść te pola z tabeli z produktami do tabeli z językami, a w niej:
   id | item_id | lang | title | description

   Później po zmianie języka na stronie sprawdzać czy jest dla danego produktu opis w danym języku. Jeśli tak to wyświetlić odpowiedni, jeśli nie to wyświetlić defaultowy np. angielski tytuł i opis.

   • Kuba napisał:

    a nie da się tego jakoś bardziej optymalnie zrobić? Muszę zrobić stronę w pięciu wersjach językowych. Jeśli jedna tabela ma być „składowiskiem” wszystkich wersji językowych prócz default’owej, to przy bardzo dużej ilości wpisów może skrypt stracić na wydajności. Tak mi się wydaje

    • Mariusz napisał:

     Nie straci. Jeśli będzie wyszukiwanie po tym item_id i lang, więc wystarczy dodać dodatkowy index w tej tabeli na te kolumny, który szybko zwróci dane (przy dużej różnorodności item_id index szybko znajdzie te właściwe dla danego produktu).

 3. Kuba napisał:

  Poza ostatnim tematem: jak zbudować panel admina? Jak powinien być wykonany routing i jak skonstruowany układ katalogów?

  • Mariusz napisał:

   Routingu możesz użyć takiego (przed defaultowym):

   Route::set('admin', 'admin(/<controller>(/<action>(/<id>)))')
     ->defaults(array(
       'directory' => 'admin',
       'controller' => 'default', //nazwa kontrolera
       'action'   => 'index',
   ));
   

   Co do układu katalogów, to kontrolery powinny być w podfolderze admin w /application/classes/controller/. Widoki też możesz umieścić w podfolderze admin w /application/views i później ładować z tego katalogu, żeby się nie mieszały. Modele są do tabel w bazie i mogą być używane przez usera i admina, więc tam nie ma podfolderów.

 4. Robert napisał:

  znalazłem coś takiego
  https://github.com/vimofthevine/kohana-admin

  ale fajnie gdyby ktoś mnie oświecił jak tego używać:)

  • Mariusz napisał:

   Jest tam guide, więc w bootstrapie jeśli masz zahashowany to włącz i w linku wpisz /guide.

   Jeśli chcesz prosty panel i samemu coś stworzyć, to możesz stworzyć defaultowy kontroler (tak jak pisałem wyżej) w folderze admin i w before sprawdzać:

   if( ! Auth::instance()->logged_in('admin'))
   {
     $this->request->redirect('');
   }
   

Dodaj komentarz

Dodając kod PHP używaj tagów: [php][/php]

*