Kohana 3.2 wydana!

Wydana została nowa wersja frameworka. Oznacza to potrzebę dostosowania pewnych części naszej aplikacji do zmian, które zespół developerów Kohany wprowadził. Dla nowych projektów zalecam zawsze najnowszą wersję frameworka. Dlaczego? Ponieważ nowe wersje poprawiają zgłoszone błędy i może dodają jakieś nowe funkcje, a starsze wersje po jakimś czasie przestają być rozwijane. Może to wymagać wprowadzenia zmian w naszej aplikacji, ale w przyszłości, będziemy mogli aktualizować (do poprawek tej wersji) bez zmian w naszej aplikacji. Jeśli ktoś dalej nie jest pewien czy używać najnowszej wersji, to powinien zobaczyć listę zamknięte problemy Kohany.

Przyjrzyjmy się, jak są obecnie wydawane wersje frameworka:

Kohana A.B.C

Kolejne wersje frameworka oznaczają:
A – linię, bez przepisania (całości) aplikacji się nie obejdzie
B – główną wersję, występują zmiany w API, wymaga to dostosowania aplikacji do wprowadzonych zmian we frameworku
C – poprawki, nie są wymagane zmiany w aplikacji, w celu uaktualnienia frameworka

* Czasami może wystąpić D (jak w przypadku 3.1.3.1) są to poprawki poprawek i również nie wymagają wprowadzania zmian w aplikacji.

Wersja 3.2 (równoznaczna z 3.2.0), oznacza więc konieczność wprowadzenia zmian w aplikacji napisanych w 3.1.X
Gdy ktoś rozpocznie nowy projekt z tą wersją nie musi wprowadzać zmian :) Dostępnych jest jednak mniej materiałów, a przykłady z wcześniejszych wersji mogą nie działać.

Co zatem zmieniło się w stosunku do poprzedniej wersji? Migracja do KO3.2

1. Przepisano system configów. Aby łatwo dostosować do zmian, można skorzystać z opcji szukaj/zamień i zamienić Kohana::config na Kohana::$config->load.
2. Dodano obsługę zewnętrznych Requestów.
3. Przeniesiono kontrolę cache z Request_Client do HTTP_Cache.
4. Zmieniono odwołania do parametrów akcji

public function action_index($id)
{
  // ... code
}

Należy zmienić na:

public function action_index()
{
  $id = $this->request->param('id');
 
  // ... code
}

5. Jeśli używamy Form::open() to teraz wysłanie formularza bez argumentu wraca na tą samą stronę, a nie do strony głównej ‚/’

Szczegółowy opis zmian znajduje się w podanym wcześniej linku. Zmian na pewno było więcej, ale takie, które nie są istotne – nie wymagają zmian w aplikacji, a poprawiają błędy – są pomijane.

Wraz z wersją 3.2 wydano 3.1.4 i 3.0.12. Zawierają one poprawki do wcześniejszych wersji.

Nowe wpisy będą bazować na 3.2 i nowszych. Dalej jest to linia 3 i można wykorzystywać wcześniejsze porady (mogą jednak wystąpić niezgodności).

11 Odpowiedzi :“Kohana 3.2 wydana!”

 1. Szkoda tylko, że dokumentacja nadal dno :(

 2. Mariusz napisał:

  Większość klas i metod w Kohanie jest ładnie opisywana za pomocą komentarzy phpdoc, więc jeśli używamy edytora (np. NetBeans), który potrafi to odczytać i dodatkowo podpowiada składnię to dokumentacja przestaje być potrzebna. Wg twórców phpdoc i moduł /guide którego można włączyć w bootstrapie i wywołać linkiem /guide w zupełności wystarcza, dlatego dokumentacją jest sam framework. W tych dwóch miejscach należy szukać odpowiedzi.
  Jest tam opisane np. za co odpowiada funkcja danej klasy, jakie przyjmuje parametry i jak jej używać, zatem aby poznać Kohanę, trzeba czytać jej kod…

 3. white napisał:

  świetny blog, świetnie, że na bieżąco ;)

  jakie pluginy do netbeans polecasz ?

 4. Mariusz napisał:

  Używam tylko NetBeans wersji php. Mi w sumie wystarcza podpowiadanie i sprawdzanie składni (php, html, js, css), szukaj/zamień, funkcja Navigate-> Go to Declaration, Find Usages i wspomniane wcześniej odczytywanie phpdoc.

 5. rio napisał:

  Świetny blog, miło poczytać coś o kohanie w języku polskim, mam nadzieję że ukaże się artykuł na temat routingu. Jeszcze raz gratuluję i życzę dalszego zapału do pracy.
  Pozdrawiam.

 6. Szczerze mówiąc mam NetBeans i Apatana ale pisałem kohana w Apatanie nie wiedziałem, że NetBeans ma taką funkcję.

 7. Destrix napisał:

  ja już imigrowałem :)

 8. Ja też życzę powodzenia przy projekcie i przy okazji wielkie dzięki za to co już jest. Dostajesz plus jedynkę ode mnie.

 9. Mariusz napisał:

  Wtyczka odpowiedzialna za kolorowanie składni powodowała baardzo wolne ładowanie strony, a co za tym idzie blokowała Google+
  Zmieniłem wtyczkę i muszę uaktualnić wpisy, tak aby nowa kolorowała kod. Osoby które ‚oddały’ plusika proszę o powtórne kliknięcie, gdyż nie zostały wcześniej zapisane w Google :(

Dodaj komentarz

Dodając kod PHP używaj tagów: [php][/php]

*